SZANOWNI RODZICE!

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19., zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej informujemy, że od 25 marca 2020r. do 10.04.2020r. funkcjonowanie szkoły zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że ww. okresie w tych dniach odbywać się będzie kształcenie na odległość.

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY UCZNIA PRZY KOMPUTERZE

Uczeń powinien dysponować strefą do nauki. W pokoju młodzieżowym to przede wszystkim biurko i wygodne, ergonomiczne krzesło. Dla dziecka to jednak nie wszystko. W grę wchodzi także najbliższe otoczenie kącika do nauki, przestrzeń i widok za oknem. Najlepiej, by było to specjalnie wydzielone pomieszczenie. Izolacja bowiem pomaga osiągnąć koncentrację. Jeśli nie ma możliwości zapewnienia odrębnego pokoju powinien być to specjalnie na naukę przeznaczony kącik.

Organizacja stanowiska komputerowego

  • Stanowisko komputerowe powinno znajdować się na bezokiennej ścianie, bokiem do okna, by światło padało z lewej strony, i w odległości nie mniejszej niż 1 metr.
  • Na ekranie monitora nie może się odbijać światło.
  • Oprawy oświetlenia ogólnego powinny być skierowane tak, by światło padało na podłogę lub blat stołu.
  • Ustawiając monitor na biurku należy zwrócić uwagę, by górny brzeg ekranu znajdował się nieco poniżej poziomu oczu, nigdy powyżej.
  • Pomieszczenie, w którym pracują komputery powinno być często wietrzone. Należy zadbać także o obecność roślin doniczkowych.
  • Biurko – wysokość powinna być dopasowana do wzrostu ucznia.
  • Krzesło – powinno być stabilne,  z możliwością regulacji wysokości siedziska i ustawiania oparcia. Musi ono zapewniać maksymalną swobodę ruchów.

W czasie pracy przy komputerze powinno się pamiętać o przerwach w pracy. Po każdej godzinie pracy należy zrobić pięciominutową przerwę. Po trzech godzinach czas przerwy należy wydłuży do minimum 15 minut. W czasie przerwy należy przewietrzyć pomieszczenie, wstać, popatrzeć za okno, zjeść przekąskę.