XV Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK

W dniach 10 -12 maja br. odbywał się na Pojezierzu Brodnickim XV Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK, w którym uczestniczyli członkowie koła SKKT przy Szkole Podstawowej im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie. Bazą zlotu była stanica wodna w Bachotku należąca do O/PTTK w Brodnicy (województwo kujawsko – pomorskie) nad jeziorem Bachotek.

W pakiecie  zajęć pierwszego dnia wystąpił wątek wodniacki. Uczestnicy byli podzieleni na zespoły, które miały do przejścia trasę w lesie z różnymi sportowymi
i sprawnościowymi zadaniami do wykonania, w tym przepłynięcie krótkiej trasy kajakiem na czas. Wieczorem odbyło się oficjalne otwarcie zlotu, a dzień zakończył się ogniskiem turystycznym nad jeziorem.

Przed  południem drugiego dnia uczniowie zwiedzali Brodnicki Park Krajobrazowy. Odwiedzili siedzibę parku, wysłuchali prelekcji oraz przeszli sześciokilometrową ścieżką dydaktyczną. Po obiedzie turyści przewiezieni zostali do Brodnicy, gdzie miejscowi harcerze przygotowali grę terenową w oparciu o liczne zabytki krajoznawcze miasta. Wieczorem poszczególne drużyny prezentowały przygotowane 10-minutowe programy artystyczne, które zawierały treści nawiązujące do swych „małych ojczyzn”.

Podczas podsumowania ostatniego dnia zlotu wręczone zostały dyplomy za udział
i nagrody dla najlepszych drużyn. Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica naszej szkoły – KLAUDIA KRYSIAK z klasy VIIc, która bezbłędnie rozwiązała test krajoznawczy dotyczący województwa kujawsko – pomorskiego.

Ogólnopolskie Zloty Młodzieży Wiejskiej PTTK organizowane są przez 15 lat przez Komisję Środowiskową Zarządu Głównego PTTK w Warszawie i oddział PTTK, na którego terenie działania odbywa się kolejna edycja tej imprezy.

Elżbieta Kotyla – opiekun SKKT