XX Rajd „Linią Obrony 30 DP” na Ziemi Szczercowskiej

15 września  już po raz dwudziesty odbył się Rajd „Linią Obrony 30 DP” na Ziemi Szczercowskiej. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął po raz pierwszy Starosta Powiatu Bełchatowskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas – Pani Bogdana Strycharczyk – inicjatorka rajdu, emerytowana nauczycielka geografii, Płk Bernard Zboiński  oraz Pan Jarosław Janczak – Prezes Zarządu PTSM w  Piotrkowie Tryb. Oprócz licznej, prawie 70 -osobowej grupy uczniów i opiekunów z naszej szkoły, w rajdzie wzięły udział drużyny z Osin, Kleszczowa, Wolborza, Brzozy i Łaznowa wraz z opiekunami. W sumie w imprezie uczestniczyło ponad 90 osób.

W programie rajdu były mi.in. marsz szlakiem schronów i okopów, prelekcje historyczne oraz wizyta w „Kapliczkowie”, podczas której odbyły się konkursy  (historyczny, plastyczny, profilaktyczny, pierwszej pomocy), poczęstunek i ognisko z kiełbaskami.

Uczniowie chętnie zwiedzali okolicę, podziwiając piękno przyrody i zbierając grzyby. Wysłuchali również prelekcji historycznych, a w chwili zadumy złożyli kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi wydarzenia września 1939 roku. Taka lekcja historii i geografii regionalnej na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom rajdu, którzy udzielili nam wsparcia finansowego i rzeczowego. Byli to: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, RPSM w Szczercowie, Firma „Bodex ” Szczerców, Firma „Merc-Bus” Szczerców oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Szczercowie.

 Relacja foto pod adresem: http://sp.szczercow.pl/galerie-zdjec/

Ewelina Grabka