Wycieczki „10 – miesięcy z ekologią”

Wycieczka do Szkółki Leśnej Borowiny

W dniu 24.09.2021r. dzieci z grupy 0 c i 0 e wybrały się na wycieczkę do szkółki leśnej
przy nadleśnictwie Bełchatów – Borowiny k/ Kluk. Mino mało sprzyjającej pogody z uśmiechem na ustach ruszyliśmy za panem leśnikiem, ciekawi co spotka na  szlaku ,,Opowieści Bielika”, taki tytuł nosi projekt edukacyjny dla najmłodszych. Pan leśnik przedstawił nam wiele ciekawostek na temat mieszkańców lasu, ptaków, zwierząt, owadów. Mogliśmy usłyszeć ich głosy , zobaczyć jak wyglądają, porównać nasz wzrost z  ich wielkością. Niektórzy z nas zapragnęli wejść do specjalnie przygotowanej dla dzieci ptasiej budki lęgowej. Dowiedzieliśmy się jak jakie mamy gatunki drzew  rosną w naszych lasach, nauczyliśmy się określać ich wiek. Przypomnieliśmy sobie, które grzyby są jadalne, a które trujące.  Na ścieżce ekologicznej nie mogło zabraknąć miejsca przypominającego nam – ludziom, że życie lasu zależy od każdego z nas, od naszego zachowania,
od naszej wiedzy na temat ochrony środowiska i źródeł odnawialnych. W ten chłodny, odrobinę wilgotny dzień znalazł się też czas na ogrzanie się przy ognisku oraz zjedzenie ciepłej kiełbaski. Zadowoleni i z nowymi doświadczeniami wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka do Zbychewki z okazji Dnia Chłopaka.

W dniu 29.09.21 r. klasa VC pojechała na wycieczkę  do pracowni ceramicznej
„ Zbychewka” w Janowie Nowym koło Bełchatowa.  Uczniowie wzięli udział w warsztatach twórczych lepienia z gliny (poznały sposób wytwarzania wyrobów glinianych
oraz samodzielnie wykonały przedmioty). Warsztaty prowadziła pani Ewa.
Natomiast dodatkową atrakcję dla uczniów przygotował pan Zbyszek, który zabrał dzieci
na przejażdżkę  wozem do pobliskiego lasu.  Po wysłuchaniu ciekawostek z życia lasu
i po wytężonej pracy manualnej czekało na dzieci ognisko z kiełbaskami oraz świetna zabawa na świeżym powietrzu.  Harców i śmiechów nie brakowała. Wszystkim dopisywał humor.
W taki oto właśnie twórczy i radosny sposób świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Uczniowie wrócili  do szkoły zachwyceni, tym wyjątkowym miejscem z pasją i energią.

Agnieszka Uniszewska