Szkolne Koło Caritas

Od września 2018 roku w naszej szkole funkcjonuje Szkolne Koło Caritas. 

 

 

Szkolne Koło Caritas jest organizacją dziecięcą i młodzieżową działającą na terenie szkoły, pod nadzorem opiekunów oraz Dyrekcji, włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas.

Podstawowym celem SKC jest organizowanie pomocy dla ludzi będących w potrzebie  oraz uczestniczenie w ogólnych działaniach Caritas. Zadania Koła wynikają z przykazania miłości bliźniego, które winno być odnoszone do każdego człowieka. Poprzez swoją działalność Koła mają uwrażliwiać dzieci i młodzież na potrzeby drugiego człowieka, często bezradnego wobec choroby, biedy i cierpienia. Działalność w Szkolnym Kole Caritas uczy i wychowuje młodego człowieka, kształtując „wyobraźnię miłosierdzia”. Zachęca do uważnego rozejrzenia się wokół siebie, zauważenia potrzeb drugiego człowieka i bezinteresownego dzielenia się. Uczy też umiejętności współpracy i odpowiedzialności społecznej, rozwija inicjatywę, pozwala pomnażać swoje talenty i realizować pomysły.

Opiekunami Koła  w naszej szkole są Panie Edyta Sukiennik, Izabela Bojakowska oraz od roku szkolnego 2019/2020 Pani Urszula Niewiadomska.

POWOŁANIE SZKOLNEGO KOŁA

W październiku gościliśmy w naszej szkole zastępcę Dyrektora Caritas Archidiecezji  Łódzkiej , ks. Sebastiana Krawczyka oraz koordynatora szkolnych kół, panią Danutę Sażyn, którzy wręczyli na ręce opiekunów powołanie Szkolnego Koła Caritas.

PIERWSZA AKCJA

Nasze działania zaczynamy od akcji „Serce na Gwiazdkę”, która trwała od 12.11 do 21.11 2018roku. Polega ona na zebraniu słodyczy dla dzieci z rodzin ubogich w naszej archidiecezji.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.

DRUGA  AKCJA

OD 22 listopada ruszamy z kolejną akcją, tym razem jest to Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To Adwentowa sprzedaż świec, jedna z najbardziej znanych akcji Caritas. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom.

TRZECIA AKCJA

Kolejna akcja, to akcja TAK, POMAGAM !

Tak Pomagam, to zbiórka żywności.  Zbiórka odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2018 (piątek-sobota) w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych na terenie całej Polski. Akcja odbędzie się po raz 13. Wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami będą zbierać żywność w sklepie sieci Biedronka w Szczercowie,  w piątek w godzinach 1500 – 1800  oraz w sobotę  1000 – 1400.

Podczas przedświątecznej zbiórki wolontariusze w charakterystycznych czerwonych koszulkach będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia (np. kasza, mąka, cukier, ryż, kawa itp.). Produkty będzie można pakować do specjalnych koszy oznaczonych plakatem akcji. Z zebranych artykułów placówki Caritas przygotują świąteczne paczki dla rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

CZWARTA AKCJA

Przed Świętami Bożego Narodzenia, 12 grudnia 2018r., odwiedziliśmy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie. Dzięki naszemu zaangażowaniu w akcję „Serce na Gwiazdkę”,  oraz dzięki pomocy Łódzkiego Caritas, mogliśmy ufundować każdemu wychowankowi ośrodka paczkę.  Gospodarze  przyjęli nas bardzo serdecznie. Powitali nas częścią artystyczną, były również  życzenia oraz wspólne kolędowanie.  Widzieć  szczęście w oczach tych dzieci to dla nas bezcenne przeżycie. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić komuś tyle radości.

 

 

POMAGAMY I BĘDZIEMY POMAGAĆ !

ROK SZKOLNY 2019/2020

Grudzień był bardzo pracowitym miesiącem dla naszego SKC. Z wielkim zaangażowaniem braliśmy udział w 3 akcjach charytatywnych, ponieważ wiemy, jak ważne jest pomaganie innym.

PIERWSZA AKCJA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

SKC swoje działania w tym roku szkolnym  zaczęło  od akcji „Serce na Gwiazdkę”, która trwała od 12.11 do 29.11 2019roku. Polegała ona na zebraniu słodyczy dla dzieci z rodzin ubogich w naszej archidiecezji. Łącznie zebraliśmy około 60 kg słodkości i przekazaliśmy je potrzebującym.  Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.

DRUGA  AKCJA

Kolejna akcja, to Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To Adwentowa sprzedaż świec, jedna z najbardziej znanych akcji Caritas. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, które najbardziej potrzebują pomocy.

TRZECIA AKCJA

Ostatnia akcja w tym roku, to akcja TAK, POMAGAM !

Tak Pomagam, to zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących.  Zbiórka odbyła się w dniach 6-7 grudnia 2019 (piątek-sobota) w supermarketach i sieciach handlowych na terenie całej Polski. Wolontariusze z naszej szkoły w charakterystycznych czerwonych koszulkach wraz z opiekunami zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia (np. kasza, mąka, cukier, ryż, kawa itp.). Produkty można było wkładać do specjalnych koszy oznaczonych plakatem akcji. Z zebranych artykułów SKC oraz  placówki Caritas przygotują świąteczne paczki dla rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności. Z części zebranych przez nas  produktów zrobiono paczki dla uczniów naszej szkoły, część przeznaczyliśmy dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie, pozostałe zebrane artykuły zostały przekazane do placówki Caritas.

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w organizowanych przez nas akcjach.