„VI Międzygminny Konkurs Igłą malowane im. Liubow Kudelskiej”

Organizatorem „VI Międzygminnego Konkursu Igłą Malowane” jest Koło Sprawnych Rąk działające przy świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Baranowicza w Szczercowie pod opieką pani Justyny Stykały.

Rozwijanie wrażliwości i myślenia twórczego uczniów oraz osób dorosłych, prezentacja dorobku twórczego, wymiana doświadczeń, upowszechnianie inicjatyw twórczych to główne jego cele. Ważny jest także dla nas kontakt ze sztuką jako forma spędzania czasu wolnego i zapobiegania niewłaściwym zachowaniom dzieci i młodzieży .

Konkurs odbywa się cyklicznie, co dwa lata.

 

Sponsorami konkursu są:

– Gmina Szczerców

– Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

– Firma Huapol z siedzibą w Warszawie

– Firma PG Budowa z siedzibą w Rogowcu

– Fabryka Nici „Ariadna” S.A. z Łodzi

– Sklep A&D Wafelek

– Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Baranowicza w Szczercowie

– Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Baranowicza w Szczercowie.

 

W tegorocznej VI edycji konkursu swoje prace zgłosiło 74 uczestników, wśród nich byli uczniowie klas 0-III oraz IV-VIII, młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe. W zmaganiach konkursowych brali udział mieszkańcy z następujących gmin: Szczerców, Bełchatów, Widawa, Rusiec, Rząśnia, Zelów, Buczek. Warto zwrócić uwagę, że uczestnikami bardzo często byli rodzice i ich dzieci, co wskazuje na współpracę i chęć dzielenia się swoimi artystycznymi pasjami. Do konkursu zostało zgłoszonych 120 prac w różnych kategoriach np.: stringart, patchwork, haft: krzyżykowy, koralikowy, matematyczny,  płaski  oraz dzieła  wykonane na szydełku i na drutach. Wśród pozycji konkursowych znalazły się również ozdoby z filcu, prace wykonane z ceramiki oraz gobeliny. Tematyka była również zróżnicowana od abstrakcji, elementów kultury japońskiej poprzez pejzaże, kwiaty i postacie zwierząt. Szczególną uwagę stanowiły te o tematyce sakralnej. Pracami nadesłanymi na konkurs były: obrazy, narzuty, serwety, przytulanki, lalki oraz inne  elementy dekoracyjne upiększające nasze domy i stoły. Wszystkie konkursowe wytwory cechowały się oryginalnością, były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju oraz wymagały od uczestników dużego nakładu pracy. Ta różnorodność oraz ich wyjątkowość spowodowała, że trudno było dokonać ostatecznego wyboru tych najlepszych. Warto zwrócić uwagę, że wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

 

W konkursie brały udział placówki:

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowie Widawskiej,

Środowiskowy Dom Samopomocy „Koniczynka” w Bełchatowie,

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Rusieckiej,

Dziewczyny Zbychewki.