Laboratoria Przyszłości

 

 

 

 

 

 

W naszej szkole realizowany jest projekt „Matematyczna Orientacja”,
który został opracowany przez nauczyciela matematyki p. Anettę Belicę. Na ten cel szkoła pozyskała 8000 zł od fundacji mPotęga. Celem projektu jest przybliżenie uczniom zastosowań druku 3D w matematycznych łamigłówkach
i układankach. Projekt zrealizują nauczyciele matematyki w klasach 7 – 8 do końca grudnia. Zakupione zostaną potrzebne sprzęty i materiały do druku.
W realizacji projektu będzie wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości m.in. drukarka 3D.

 

Robotyka w klasie 7b

Poznajemy zjawisko przepływu prądy elektrycznego

W dniu 13.06.2023r. uczniowie klas 6 w ramach tematyki o prądzie elektrycznym tworzyli schematy połączeń szeregowych oraz równoległych odzwierciedlającym tym samym zjawiska energetyczne zachodzące w obwodach elektrycznych. Dzięki odpowiednim zestawom elektronika młodzież miała możliwość zapoznać się z zasadami przepływu prądu elektrycznego. W ruch wprawiane były turbiny oraz zasilano małe żaróweczki.
Praca z zestawem wprowadzała uczniów w świat elektroniki i sprawiała wiele radości.

W dniu 12.04.2023 w Naszej szkole odbył się XLIV Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym- etap powiatowy. Dla wszystkich uczestników zmagań konkursowych, ich opiekunów i zaproszonych gości przygotowaliśmy drobne upominki w postaci breloczków wydrukowanych na szkolnej drukarce 3D. Gama kolorów wydrukowanych elementów była bardzo duża, cześć nich została wydrukowana z filamentu fluorescencyjnego. Mamy nadzieję, że wykonane ozdoby będą stanowiły miłą pamiątkę z pobytu w Naszej szkole.

 

 

 

 

W ramach programu Laboratorium przyszłości Nasza szkoła zakupiła między innymi kilka klejarek do klejenia na gorąco. Tym razem urządzenia te zostały wykorzystane przez uczniów klas V w ramach przedmiotu technika. Młodzież na w/w zajęciach za pomocą drewnianych patyczków wykonywała szkatułkę czy też pudełko. Zaplanowane zadanie wytwórcze stanowiło podsumowanie zrealizowanego działu o drewnie i materiałach drewnopochodnych. Wykorzystane przez uczniów klejarki pozwoliły na szybką i sprawną pracę, a klejenie elementów drewnianych nie sprawiało żadnych trudności. Na kolejnych zajęciach uczniowie będą wykańczać swoje prace, chętni będą je dekorować tak aby ich wytwory stanowiły element dekoracyjny lub prezent dla najbliższych.

Nauka poprzez zabawę czyli Laboratoria Przyszłości pod nadzorem starszych kolegów.

W ramach zajęć z techniki uczniowie klas 5 uczyli się szycia ręcznego. Poznali Oni podstawowe ściegi oraz uczyli się przyszywać guziki. Efektem ich pracy były wykonane barwne etui na drobiazgi. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki wykorzystywali w swojej pracy materiały zakupione w ramach programu Laboratorium przyszłości- kolorowe filce, nici, kordonki oraz przybory w postaci igieł i nożyczek. Zainteresowanie zajęciami było duże, wszyscy uczniowie chętnie angażowali się w swojej pracy podczas której uwidoczniły się liczne talenty.

 

Kolejne zajęcia z wykorzystaniem pomocy otrzymanych w ramach Laboratorium Przyszłości.

Filmiki z zajęć:

324577012_5902185609833953_61569187575176262_n.mp4

324577892_6362986953728936_3915278930836421107_n (1).mp4

324661870_9313704851988776_6008033129246102460_n.mp4

324674530_8534501169956855_2524033873025530956_n.mp4

325031303_6171450772914516_8991178916219347581_n.mp4

325490086_5771034966311500_8164491492288515298_n (1).mp4

 

Zapoznanie uczennic klasy Vc z robotami Codey Rocky. W czasie zajęć uczennice rozwijały swoje kompetencje informatyczne. Ten mały, uroczy kompan zachwyca każdego. Dziewczynki zmieniały wygląd robotów oraz sterowały nim za pomocą tableta.

Uczniowie klasy 6 pierwszy raz korzystali z druku 3D z wykorzystaniem specjalnych długopisów Banach. Jak się okazało – nie jest to takie proste, ale praktyka czyni mistrza. Chłopcy najpierw poznali zasady działania długopisów 3D, zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa a następnie przystąpili do zabawy. Jedni wykorzystywali gotowe szablony, inni skupili się na wydrukowaniu specjalnych koszyczków jako obciążników potrzebnych im do wędkowania. A zatem uczniowie łączyli naukę ze swoim hobby.

 

Po raz kolejny zainteresowani uczniowie z klas 5 i 6 w ramach działalności Koła Sprawnych Rąk doskonalili swoje umiejętności szycia na maszynie. Można by powiedzieć, że szycie na maszynie idzie wszystkim już zdecydowanie lepiej a efektem ich pracy są uszyte maskotki- przytulanki.

Kolejna grupa uczniów naszej szkoły korzystała z klocków typu Wafle zakupionych w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Młodzi konstruktorzy mimo niewielkiej ilości czasu poradzili sobie wyśmienicie i stworzyli ciekawe pojazdy. Najważniejsze, że wszyscy byli zaangażowani i konstruowanie z klocków sprawiało im przyjemności.

 

W ramach działalności szkolnego koła Sprawnych Rąk zainteresowani uczniowie pierwszy raz mogli doświadczyć pracy z maszyną do szycia. Zapoznali się z jej budową, instrukcją pracy i zasadami szycia. Największy problem sprawiało wszystkim nawlekanie igły- okazuje się, że oczko w igle jest zbyt małe. Zabawa była wyśmienita, okazuje się, że szycie na maszynie wcale nie należy do rzeczy trudnych. Pierwsze początki mamy już za sobą, od następnego tygodnia zaczynamy na poważnie. Pierwszą naszą zaplanowaną pracą będą maskotki.

Uczniowie klasy 6a zakończyli już pracę nad konstruowaniem turbin wiatrowych wytwarzających prąd elektryczny oraz pojazdów zasilanych energią wody. Niektórzy czas wolny wykorzystali również na budowaniu swoich pojazdów przyszłości wykorzystując do tego klocki konstrukcyjne typu wafle. Wszyscy uczniowie byli skupieni na swoich zadaniach, chętnie angażowali się w działania a efekty ich pracy widać na zdjęciach

 

 

W ramach zajęć z techniki uczniowie klasy 6a rozpoczęli pracę nad konstruowaniem turbiny wiatrowej wytwarzającej prąd elektryczny oraz pojazdów zasilanych energią wody. Dzięki swojej pracy w sposób praktyczny mieli możliwość poznania praw fizyki oraz poznać zasady działanie odnawialnych źródeł energii.

 

 

 

 

Minął wrzesień, nasi uczniowie korzystali z nowoczesnej klasopracowni, utworzonej dzięki Laboratoriom Przyszłości.

 

 

 

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratoria Przyszłości”. Już otrzymaliśmy sprzęt zakupiony przy wykorzystaniu 60% przyznanych środków. Dzięki wsparciu rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła zyska nowoczesne pracownie. Będą one wyposażone w nowe meble, nowoczesny sprzęt
(np. drukarka 3D, Gogle Wirtualnej Rzeczywistości, mikrokontrolery, sprzęt do nagrań), oprogramowanie i nowy „image” 😊.

Mamy nadzieję, że społeczność szkolna doceni starania Dyrekcji i nauczycieli
w wysiłek włożony w dążeniu do pozytywnych zmian w szkole. Staramy się, by warunki, jakie dzień po dniu stwarzamy naszym uczniom, były najlepsze z najlepszych. Nowoczesny sprzęt z pewnością uatrakcyjni zajęcia szkolne, a przyjazne sale pozwolą uczniom w miłym otoczeniu zdobywać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania. Sprzęt będzie wykorzystany na różnych zajęciach, zarówno obowiązkowych, jak
i dodatkowych.

W ramach programu, po wykorzystaniu 60% przyznanych środków, w naszej szkole został zakupiony sprzęt, który będzie służył uczniom i nauczycielom w obu budynkach. Będzie można z niego skorzystać na zajęciach obowiązkowych, dodatkowych, prowadzonych w ramach kół zainteresowań oraz podczas np. uroczystości szkolnych czy pozaszkolnych.

 1. Drukarka 3D – Flashforge Adventurer 4 – 1szt
 2. Filament PLA 1kg. Szary – 2szt
 3. Filament PLA 1kg. Niebieski – 2szt
 4. Filament PLA 1kg. Czerwony – 2szt
 5. Filament PLA 1kg. Żółty – 2szt
 6. Filament PLA 1kg. Czarny – 2szt
 7. Filament PLA 1kg. Biały – 2szt
 8. Filament PLA 1kg. Pomarańczowy – 2szt
 9. Filament PLA 1kg. Zielony – 2szt
 10. Filament PLA 1kg. Różowy – 2szt
 11. Filament PLA 1kg. Żółty fluorestencyjny – 1szt
 12. Filament PLA 1kg. Złoty – 1szt
 13. Laptop Lenovo IdeaPad 3 – 15i3 – 1005G1/8GB/256/Win10 – 1szt
 14. Okulary ClassVR Premium VRP8 – wirtualne laboratorium przedmiotowe – 8 szt
 15. Licencja ClassVR – pięcioletni dostęp do portalu wirtualnych lekcji dwustanowiskowy – 1szt
 16. Stacja lutownicza z gorącym powietrzem Yihua – 1szt
 17. Statyw Fancier Wt – 3750 – 183cm – 2szt
 18. Synco G1 A1 bezprzewodowy system mikrofonowy 2,4 GHz – 2szt
 19. Oświetlenie do realizacji nagrań. Lampa LED – 2szt
 20. Mikrofon kierunkowy nakamerowy Synco M3 kardioidalny z odsłuchem – 2szt
 21. Gimbal ręczny FeiyuTech AK 2000C do aparatów VDSLR – 2szt
 22. Aparat fotograficzny Lustrzanka Canon EOS 250D + 18 – 55 mm IS STM – 2szt
 23. Zestaw mikrofonów bezprzewodowych Power Dynamics PD504H – 2szt
 24. Kolumna mobilna Ibiza PORT10VHF-BT – 2szt
 25. Zestaw nagłośnieniowy Vonyx VX1000B – 1szt
 26. Zestaw mikrofonów nagłownych VHF Vonyx WM522B – 2szt
 27. Słuchawki studyjne – 2szt
 28. Mobilne tło zielone rozwijane 1,52 x 2m – 1szt
 29. Zestaw mikrofonów bezprzewodowych ULM202USB Behringer – 2szt
 30. Robot Codey Rocky – 2szt
 31. Adapter Bluetooth BT 4.0 do DA8030 – 2szt
 32. Mata edukacyjna do DA8030 – 2szt
 33. LEGO Education SPIKE Prime – 4szt
 34. LEGO Education SPIKE Prime. Zestaw rozszerzający- 4szt
 35. LEGO SPIKE Essential – 2szt
 36. LEGO Mindstorms Education EV3 – 4szt
 37. LEGO MINDSTORMS EV3 – ZASILACZ 10V 45517 – 4szt
 38. LEGO MINDSTORMS EV3 – dodatkowe klocki 45560 – 2szt
 39. BeCreo zestaw z mikrokontrolerem. Zestaw edukacyjny do nauki robotyki i programowania – 2szt

Po wykorzystaniu pozostałych 40% środków, przyznanych w ramach programu, do końca sierpnia 2022r. został zakupiony następujący sprzęt:

 1. UNI-T UT33A + Cyfrowy miernik uniwersalny – 1 szt
 2. Wizualizer AVER F50 – 8M – 1 szt
 3. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 4. Materiały włókiennicze. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 5. Narzędzia ręcznej do obróbki drewna. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 6. Plan poziomy mieszkania. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 7. Rodzaje linii rysunkowych. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 8. Symbole na metkach. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 9. Znaki BHP. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 10. Symbole graficzne elementów elektronicznych. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 11. Symbole graficzne elementów elektrycznych. Plansza ścienna 100×70 cm – 1 szt
 12. Maszyna do szycia Łucznik Ewa II 2014 – 3 szt
 13. UT300A + pirometr cyfrowy termometr – 1szt
 14. Waga – 1 szt
 15. Zestaw 21 tablic – 1 szt.
 16. Zestaw 22 tablic – 1 szt.
 17. Pojemniki plastikowe duże szare – 3 szt
 18. Pojemniki plastikowe małe szare – 6 szt
 19. Długopis Banach walizka 6 szt – komplet 1
 20. Zestaw filamentów PLA Banach – 3 szt
 21. Żelazko – 1 szt
 22. Deska do prasowania – 1szt
 23. Klocki mini wafle konstruktor – 4 szt
 24. Klocki Gigo energia wiatru – 4 szt
 25. Klocki Gigo energia wody – 4 szt
 26. Pracownia robótek ręcznych – 1 szt
 27. Zmiotka z szufelką – 1 szt
 28. Wstążeczki – 1 szt
 29. Gumki kolorowe – 2 szt
 30. Koraliki w paski – 2 szt
 31. Mazaki do tkanin – 1 szt
 32. Kolorowe druciki – 1 szt
 33. Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco – 3 szt
 34. Wkłady klejowe do pistoletu – 5 szt
 35. Plansza Zasady BHP na stanowisku pracy – 1 szt
 36. Zestaw elektronika 1 – 20 szt
 37. Eksperymenty z elektrycznością – 10 szt
 38. Elektryczność. Walizka doświadczalna z kartami pracy i scenariuszami – 1 szt
 39. Demonstracyjny zestaw obwodów elektrycznych – 1 szt
 40. Hafciarka cyfrowa z akcesoriami – 1 szt
 41. Zestaw klasowy – 4 szt
 42. Stoliki ucz. 1 – os. JANEK II z reg. wys. 5 – 6 – 50 szt
 43. Krzesła ucz. JANEK z reg. wys. 5 – 6 – 50 szt
 44. Stoliki ucz. 1 – os. JANEK z reg. wys. 4 – 5 – 9 szt
 45. Krzesła ucz. JANEK z reg. wys. 4 – 5 – 9 szt
 46. Biurko 2 – szafkowe AS 130 z szufladami – 2 szt
 47. Krzesło obr. Twist z podłokietnikami nr 6/kółka – 2 szt
 48. Szafa AS 4 (190x85x36) – 4 drzwiowa – 2 szt
 49. Szafa AS 4 (190x85x36) – 3 szt
 50. Szafa AS 4 (190x85x36) – 4 drzwiowa – 1 szt